Перейти до основного вмісту

Що таке емпатія та як її розвинути?Як навчитись чуйності?

 

                                 
 

                         Що таке емпатія?

Емпатія – це здатність розуміти емоційний стан іншої людини та співпереживати їй.

Нам часто помилково здається, що людина, яка відчуває емпатію, має допомагати іншим. Але емпатія – це просто розуміння стану іншої людини, її емоцій і зменшене почуття того самого. Емпатія не дорівнює дії. Емпатична підтримка – це про те, що я розумію тебе, твої емоції і зараз тут з тобою. На цьому емпатія може закінчуватися.

Навіщо вона потрібна?

Людина – соціальна істота. Ми не можемо існувати окремо, тому для нас важливо відчувати підтримку, турботу і розуміння інших. Існує теорія прив’язаності, за якою так само, як маленька дитина потребує турботи й піклування батьків, доросла людина потребує підтримки інших. І це може реалізуватися саме завдяки емпатії

Емпатія — це широке поняття, яке стосується когнітивних та емоційних реакцій людини на переживання іншого. Емпатія збільшує ймовірність допомагати іншим і виявляти співчуття. "Емпатія — це складова моралі. У тому, щоб люди дотримувались Золотого Правила, дуже допомагає, коли вони можуть поставити себе на місце іншої людини"


Що таке емпатія та як навчитись чуйності у важкі часи
Емпатія також є ключовим компонентом успішних стосунків, оскільки вона допомагає нам зрозуміти перспективи, потреби та наміри інших людей.

 Два типи емпатії

Дослідники вирізняють два типи емпатії. У соціальній психології емпатію відносять до емоційної чи когнітивної "відповіді" (реакції) на подразник. Емоційна емпатія складається з трьох окремих компонентів. Перший — це ті самі почуття, що й в іншої людини. Другий компонент, особисте страждання, базується на власному гіркому досвіді у відповідь на сприйняття чужого непростого становища. Третій емоційний компонент — співчуття до іншої людини — є тим, що найчастіше асоціюється з вивченням емпатії в психології.

Важливо зазначити, що негативні відчуття, пов'язані з емоційною емпатією, не обов'язково відображають стан іншої людини. Хоча людям, які співчувають, неприємно, коли хтось падає, вони не відчувають такого ж фізичного болю. Цей різновид емпатії особливо актуальний, коли йдеться про дискусії з приводу співчутливої поведінки людини. Існує позитивна кореляція між почуттям співпереживання та готовністю допомогти іншим.

Багато найблагородніших і найгуманніших вчинків в історії людства, включно з наданням допомоги незнайомцям та стигматизованим людям, мають емпатичні корені. Правда, вчені досі не можуть визначитись, на чому базується первинний поштовх допомагати: на альтруїзмі чи власних інтересах.

Як ми співпереживаємо

Експерти в галузі соціальної нейронауки розробили дві теорії, намагаючись краще дослідити емпатію. Перша — теорія імітаційного моделювання — стверджує, що "емпатія можлива через те, що коли ми бачимо іншу людину, яка відчуває емоцію, ми симулюємо відчуття як комп’ютерну гру. Або уявляємо цю емоцію в собі, щоб розуміти, як вона (інша людина) почувається.

В цій теорії є і біологічна складова. Науковці виявили попередні докази "дзеркальних нейронів", які вистрілюють, коли люди спостерігають і відчувають емоції. Також є частини головного мозку в медіальній префронтальній корі (відповідальній за типи думок вищого рівня), які блокують самозакоханність, відчуття переваги.

Що таке емпатія та як навчитись чуйності у важкі часи
Порушення емпатії вважаються симптомом щонайменше трьох захворювань: нарцисичного розладу особистості, психопатії, а також порушень, пов'язаних з аутизмом. 

Емпатія — складна річ?

Простіше буде відповісти "так". Переживання всього спектру емпатії — міжособистісної та соціальної — передбачає обмін фізичними й емоційними почуттями. Треба мати повагу до досвіду іншої людини, без нав’язування власних тлумачень.

Не перевантажуватись, не спалювати життєву енергію, переживаючи ці почуття. Емпатія — складний стан, і потрібно багато здібностей, щоб його розвивати. Не перешкоджайте цій складності. Емпатичність стане в пригоді у будь-яких стосунках, бо час від часу кожен з нас потребує такої специфічної дипломатії.

А чи можна цього навчитись

Необхідно! Як і у випадку з фізичним тренуванням, весь секрет полягає в регулярності, повторюваності дій. Інакше занадто тонке відчуття просто банально не приживеться. Що треба робити?

 1. Киньте собі виклик. Переживайте складні враження, які висувають вас за межі зони комфорту. Опануйте нову звичку — наприклад, гру на музичному інструменті, малювання чи іноземну мову. Здобудьте професійну компетентність в галузі, з якою не були знайомі раніше. Коли ти в чомусь "нуль", абсолютно "не в матеріалі", це породжує смирення. А саме воно і є ключовим фактором емпатії.

2. Вийдіть зі звичного оточення. Подорожуйте, досліджуйте нові місця та культури. Це дає вам можливість оперувати більш універсальними поняттями і краще розуміти людей.

3. Отримайте відгуки. Попросіть залишити відгуки про ваші емоційні навички (наприклад, вміння слухати) у сім’ї, серед друзів та колег, а потім періодично звіряйтеся з ними, щоб побачити прогрес.

4. "Прокачуйте" серце, не лише головуЧитайте літературу, яка вивчає особисті стосунки та емоції. Доведено, що це покращує емпатію в молодих лікарів.

5. Приміряйте чужий досвід на себе. Вчіться не тільки розказувати про себе, а і слухати про проблеми інших. Так ви автоматично поліпшуєте свій "соціальний портрет".

6. Вивчіть свої упередження. У всіх нас є приховані (а часом і не дуже приховані) упередження, які заважають нашій здатності слухати та співпереживати. Вони часто зосереджені навколо видимих ​​факторів, як-от вік, раса та стать. Ви не думаєте, що у вас є упередження? Подумайте ще раз, тільки цього разу відповідайте чесно. Не потурайте власній гордині.

7. Виховуйте почуття цікавості. Чого ви можете навчитися від дуже молодого колеги, який ще не є досвіченим у професійному плані? Що можете дізнатися від клієнта, якого вважаєте "вузькопрофільним"? Допитливі люди ставлять багато запитань, що допомагає їм краще зрозуміти оточуючих.

8. Не бійтеся запитувати. Вчіться ставити правильні питання — не про щось буденне, але й не про "вічні істини". Шукайте золоту середину.


 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Роль гри у розвитку психології дитини - вплив та значення

  Гра – це одна з найважливіших складових розвитку психології дитини. Вона має велике значення для формування різних аспектів особистості, таких як емоційна стійкість, соціальні навички, творчість та інтелектуальний розвиток. Гра впливає на розвиток дитини на різних рівнях – фізичному, інтелектуальному, соціальному та емоційному, і виконує різні функції в цьому процесі. Функція гри полягає в тому, щоб допомогти дитині розвивати навички і вміння, які вона буде використовувати в майбутньому. Гра допомагає розвивати фантазію, творчість та вміння працювати в команді. Вона стимулює розвиток моторики, координації рухів та розумових здібностей. Крім того, гра сприяє розвитку емоційної сфери, навчаючи дитину розпізнавати і виражати свої почуття, контролювати свої емоції та встановлювати соціальні зв’язки. У грі дитина отримує можливість досліджувати, експериментувати та вирішувати проблеми. Це дозволяє їй розвивати свою творчу та аналітичну мислення. Гра також сприяє формуванню внутрішньої...

Вправи з тренування мозку для дітей

  Шість видів тренування виконавчих функцій мозку й поліпшення комунікації для дітей Коли ми дивимося на дітей, та й на людей в цілому, неважко помітити, що всі ми маємо індивідуальні особливості в роботі нашого мозку. Ви, як батьки, можете бачити їх у своїх дітях щодня. Ваш син здатний точно припустити, скільки часу йому знадобиться для виконання письмового домашнього завдання, а ваша донька, здається, завжди думає, що вона впорається з ним всього лише за годину, хоча їй ніколи не вдається укластися в зазначений термін. Або ж одна дитина запам'ятовує все, про що їй говорять, а інша вже за хвилину не може згадати, наприклад, логін і пароль, названий вами. Здатність планувати й регулювати свою поведінку, змінюючи свою реакцію залежно від контексту ситуації, є високорівневим нейрокогнітивним процесом, відомим також як виконавчі функції. Також виконавчі функції включають в себе здатність регулювати свої емоції, робити правильний вибір, вирішувати проблеми, бути гнучким, організованим ...

Як зрозуміти почуття дитини за допомогою малюнка

  Поради батькам про те, як розпізнати та перебороти страхи та хвилювання дитини, не використовуючи слова У ході переживання особистої травми або національної кризи дуже важливо, щоби батьки та вчителі давали дітям можливість виразити себе, свої почуття й відповідні інструменти для цього. Діти, так само як і дорослі, відчувають потребу порозмовляти про свої страхи та побоювання. Вони звертаються до нас у надії мати певну стабільність у цьому нестабільному світі. І відчувають турботу про себе тільки тоді, коли для них продовжується нормальне життя, коли їх уважно вислуховують і коли шляхом досвіду вони дізнаються, що їх запитання не менш важливі, ніж відповіді У випадку кризової ситуації будьте пильні й не пропустіть у поведінці дітей таки ознаки переживань: вираження широкого спектра емоцій; соматичні (тілесні) хвороби – особливо болі у шлунку; проблеми зі сном (часті пробудження, жахливі сни); тривожність при розлуці з батьками; підвищену прив’язаність до дорослих; роздратованість...