Перейти до основного вмісту

Як підвищити самооцінку своєї дитини

 

Сім порад, які допоможуть батькам виростити впевнену, сповнену самоповаги людину

Людині складно підтримувати здорову самооцінку, але особливо це складно зробити батькам, які проводять більшу частину свого часу в турботах про безпеку та щастя своєї сім'ї. Однак експерти стверджують, що здорова самооцінка батьків безпосередньо впливає на самооцінку дитини. Тому, моделюючи її, ви навчите свого сина чи доньку добре себе розуміти й відчувати.

Дослідження також показали, що діти, які перебувають у гармонії із самими собою, більш успішні у школі. Хочете дізнатися, як можна допомогти своїй дитині підняти самооцінку? Далі пропонується сім порад, які стануть вам ефективними помічниками в цій важливій справі.

Пам'ятайте, що всі ми припускаємось помилок. Важливо пам'ятати, що ніхто не досконалий. Коли ви вимагаєте від своїх дітей досконалості, це викликає в них тривогу й депресію. Вони відчувають, що ніколи не зможуть досягти таких висот. Установіть у своїй родині нове правило: важливіше намагатися стати достатньо хорошим, аніж прагнути ідеальності і, не досягнувши її, почувати себе кепсько.

Зверніть увагу на те, що говорите. Будьте уважні до того, що ви кажете у присутності ваших дітей. Негативні коментарі, вимовлені вами про себе, діти запам'ятають і потім будуть відтворювати їх, але вже на свою адресу. Коли ваші діти знаходяться поруч, завжди кажіть про себе доброзичливо (та за їх відсутності також будьте привітними із собою).

Навчайте поважати інших. Ставтесь до дітей з повагою. Це не означає, що ви повинні їм потурати, це означає, що в розмові ви не станете їх переривати, а вислухаєте уважно. Звертайтесь до них з любов'ю. Неважливо, скільки років вашій дитині, з нею все одно треба розмовляти з повагою.

Обійміть свою дитину. Прихильність дає зрозуміти вашій дитині, що ви її любите і вона гідна вашої любові. Пам'ятайте, що підліткам потрібно стільки ж обіймів, скільки й маленьким дітям, якщо не більше.

Дотримуйтесь своєї обіцянки. Батьки, які ніколи не приходять вчасно або постійно змінюють свої плани, ростять недовірливих дітей. Якщо ви не можете довіряти іншим, то й себе не зможете добре відчути. Якщо ви самі виросли в сім’ї, де не дотримувалися свого слова, змініть цю ситуацію заради своєї дитини.

Покладіть на дитину відповідальність. Батьки повинні доручити дитині якусь справу по дому і простежити за тим, щоб вона була попереджена про негативні наслідки, які чекатимуть на неї у випадку її невиконання. Так дитина почне усвідомлювати, що вона є важливою частиною сім'ї, а її невеликі обов’язки – це посильний внесок у справу сімейного добробуту. Батьки, які не залучають дітей до роботи по дому, виховують дітей, які думають, що вони насправді нічого не значать для сім'ї. Це призводить до сімейних розладів.

Проявіть інтерес до захоплень вашої дитини. Будь-який інтерес, який проявляє ваша дитина, – це можливість підвищити її самооцінку. Порозмовляйте з нею детальніше про те, чим вона цікавиться. Вислухайте її. Купіть їй книги, відведіть у відповідні музеї чи запишіть у гурток, де діти поділяють такі ж інтереси. Коли ви проявляєте інтерес до захоплень вашої дитини, ви дозволяєте їй відчути себе цінною й важливою. Це сприяє її допитливості. Діти зі здоровою самооцінкою більш ініціативні, тому що не бояться ризикувати. Їх не лякають невдачі, а навіть якщо й виникають, діти їх сприймають і переборюють спокійно й впевнено.

Виховати здорову дитину – дуже важливо. Здорові мама й тато потенційно гарантують їй повноцінну самосвідомість і самооцінку. Якщо ви виросли в сім'ї, де не було прийняття та прихильності, навчити дитину любити може стати важким завданням. Але ніколи не можна здаватись. Робіть щодня всього один маленький крок, і цим ви вже забезпечите своїй дитині успіх.

Як розвинути самоповагу у дітей дошкільного віку


Початок формування самоповаги закладається ще в немовлят і до того часу, коли діти достигають дошкільного віку (від 3-х до 7-ми років), вони вже мають готовий базис. Але батьки й педагоги дошкільних навчальних закладів теж можуть багато зробити та відбудувати цей базис таким чином, щоб дитина зберегла почуття власного достоїнства протягом усього періоду свого росту й розвитку.
Самоповага народжується з почуття причетності, віри в те, що ми здатні на багато чого, і знання, що наш внесок буде відповідно оцінений. Діти з доброю самооцінкою й розвиненим почуттям самоповаги більш гнучкі, витривалі, вони більш упевнено проявляють себе, тому що очікують позитивних результатів.

Хочете допомогти дитині сформувати самоповагу вже в ранньому віці? Ви можете дізнатися про те, як це зробити, далі.

Сприяйте відчуттю причетності. Хоча дошкільнята ще трохи юні для того, щоб основувати свою самоповагу на сприйнятті себе однолітками, тем не менше, вони вже добре знають, відрізняються вони від інших дітей чи ні. Навчаючи дитину навичок грамотної гри та взаємостосунків, ви можете укріпити її самоповагу. Ще більш важливо те, як дорослі ставляться до дитини. Коли вони поважають її, уважно слухають і відкликаються на її потреби, вона відчуває, що її люблять і цінують. У свою чергу, вона теж буде вчитись відповідати тим же самим.

Будьте прикладом для наслідування. Батьки, які себе поважають і мають адекватну самооцінку, природним чином сприяють формуванню самоповаги у своїх дітей. Якщо ви почуваєтесь комфортно від того, хто ви є, то у вас є чудові шанси, що й ваш дошкільник буде ставитися до самого себе добре. Діти – великі наслідувачі, тому, коли вони бачать, що дорослі з їхнього оточення демонструють упевненість у своїх силах, вони навчаються такої ж моделі поведінки.

Якщо ви будете з гумором ставитись до своїх помилок і намагатись учитись на них, ваша дитина зрозуміє, що помилки можна виправити. Діти дошкільного віку, здатні ризикнути, допускаючи можливість помилки, більш схильні пробувати щось нове, експериментувати та освоювати раніше невідомі їм навички, що теж підвищує їх самоповагу.

Сприяйте підходу «можу й роблю». Коли ваш дошкільник старанно трудиться й досягає успіху, неодмінно заохочуйте його. Не очікуйте, до він досягне своєї кінцевої мети, святкуйте кожний переможний крок на його шляху. А також виконуйте такі дії:

  • як тільки дитина набуде певну навичку, запропонуйте їй нову, що зробить її більш гнучкою та розширить можливості;
  • придумайте для дитини якесь завдання, яке не зламає її, але при цьому вимагатиме нових зусиль;
  • укріпіть її в думці про те, що вона спроможна на багато чого, оскільки справляється з кожним новим викликом.

Навіть маленькі перемоги здатні надати почуття впевненості в собі та укріпити самоповагу дитини.

Визначте сильні сторони дитини. Будьте обережними, порівнюючи свою дитину з іншими дітьми. Якщо ваша дитина висловлює бажання бути схожою на іншу дитину, дайте таку відповідь: «Так, твій друг швидко їздить на велосипеді, і ти теж добре стрибаєш. Покажи мені, будь ласка, як високо ти можеш підстрибнути». Переключіть увагу своєї дитини на неї саму – на те, що в неї виходить добре, у чому особисто вона досягає успіхів. Завжди підкреслюйте, що в усіх різні навички й кожна людина у чомусь особлива.

Розвивайте таланти.   Одним зі способів укріплення самоповаги є допомога дітям у насиченні їх вільного часу продуктивними заняттями. До того ж дуже важливо не тільки заохочувати їх ігри із друзями, а й такий рід діяльності, який пробуджує бажання жити й розкриває сенс життя.

Кращий спосіб реалізувати висловлене – це розвивати таланти та здібності вашої дитини:

  • забезпечте вашого художника-початківця кольоровими олівцями, фломастерами та папером, дайте йому крейду або акварельні фарби;
  • якщо вашу дитину вирізняє велика м’язова активність, разом проведіть час за спортивними іграми;
  • давайте слухати вашому маленькому меломану диски з красивою музикою та придбайте йому музичні інструменти, на яких він бажає навчитись грати.

Зробіть акцент на часі, що був проведений весело та захоплююче завдяки музичним інструментам чи спортивному інвентарю, а не на досягненнях у цій сфері. Для вашого дошкільника головна мета – випробувати радість і відчути себе достатньо компетентним, а не стати вундеркіндом.

Допоможіть дитині полюбити та прийняти всі її особливості, щоб вона змогла досягнути почуття цілісності, любові й неперервного зв’язку як із самою собою, так і зі світом. Зв’язок зі світом і прийняття себе, як необхідні супутники один одного, життєво важливі для здорової самооцінки та формування достойної самоповаги – це один з найважливіших подарунків, які ви можете зробити своїй дитині.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Роль гри у розвитку психології дитини - вплив та значення

  Гра – це одна з найважливіших складових розвитку психології дитини. Вона має велике значення для формування різних аспектів особистості, таких як емоційна стійкість, соціальні навички, творчість та інтелектуальний розвиток. Гра впливає на розвиток дитини на різних рівнях – фізичному, інтелектуальному, соціальному та емоційному, і виконує різні функції в цьому процесі. Функція гри полягає в тому, щоб допомогти дитині розвивати навички і вміння, які вона буде використовувати в майбутньому. Гра допомагає розвивати фантазію, творчість та вміння працювати в команді. Вона стимулює розвиток моторики, координації рухів та розумових здібностей. Крім того, гра сприяє розвитку емоційної сфери, навчаючи дитину розпізнавати і виражати свої почуття, контролювати свої емоції та встановлювати соціальні зв’язки. У грі дитина отримує можливість досліджувати, експериментувати та вирішувати проблеми. Це дозволяє їй розвивати свою творчу та аналітичну мислення. Гра також сприяє формуванню внутрішньої...

Вправи з тренування мозку для дітей

  Шість видів тренування виконавчих функцій мозку й поліпшення комунікації для дітей Коли ми дивимося на дітей, та й на людей в цілому, неважко помітити, що всі ми маємо індивідуальні особливості в роботі нашого мозку. Ви, як батьки, можете бачити їх у своїх дітях щодня. Ваш син здатний точно припустити, скільки часу йому знадобиться для виконання письмового домашнього завдання, а ваша донька, здається, завжди думає, що вона впорається з ним всього лише за годину, хоча їй ніколи не вдається укластися в зазначений термін. Або ж одна дитина запам'ятовує все, про що їй говорять, а інша вже за хвилину не може згадати, наприклад, логін і пароль, названий вами. Здатність планувати й регулювати свою поведінку, змінюючи свою реакцію залежно від контексту ситуації, є високорівневим нейрокогнітивним процесом, відомим також як виконавчі функції. Також виконавчі функції включають в себе здатність регулювати свої емоції, робити правильний вибір, вирішувати проблеми, бути гнучким, організованим ...

Як зрозуміти почуття дитини за допомогою малюнка

  Поради батькам про те, як розпізнати та перебороти страхи та хвилювання дитини, не використовуючи слова У ході переживання особистої травми або національної кризи дуже важливо, щоби батьки та вчителі давали дітям можливість виразити себе, свої почуття й відповідні інструменти для цього. Діти, так само як і дорослі, відчувають потребу порозмовляти про свої страхи та побоювання. Вони звертаються до нас у надії мати певну стабільність у цьому нестабільному світі. І відчувають турботу про себе тільки тоді, коли для них продовжується нормальне життя, коли їх уважно вислуховують і коли шляхом досвіду вони дізнаються, що їх запитання не менш важливі, ніж відповіді У випадку кризової ситуації будьте пильні й не пропустіть у поведінці дітей таки ознаки переживань: вираження широкого спектра емоцій; соматичні (тілесні) хвороби – особливо болі у шлунку; проблеми зі сном (часті пробудження, жахливі сни); тривожність при розлуці з батьками; підвищену прив’язаність до дорослих; роздратованість...