Перейти до основного вмісту

Гаджети шкодять психологічній стійкості

 

Причини негативного впливу гаджетів на психологічну стійкість сучасних дітей, і як з цим упоратися

Якщо попросити сучасну дитину всього кілька годин не користуватися мобільним телефоном, це може стати для неї справжнім випробуванням. Електронні пристрої сьогодні забирають багато часу й енергії дитини. За результатами досліджень, дитина в середньому використовує їх по 7,5 годин щодня. Стає зрозуміло, що час, проведений дитиною за екранами пристроїв, шкодить не тільки її фізичному, а й психічному здоров'ю.

Чому важливі психологічна стійкість і гнучкість

Кожна дитина у своєму житті зіштовхується з більшими чи меншими неприємностями, стресом та емоційним болем. Допомагаючи дитині розвинути психологічну стійкість і гнучкість мислення, батьки дають їй можливість знайти здоровий спосіб справлятися з життєвими труднощами. Діти, яким не вистачає гнучкості, у дорослому віці зіштовхуються з невдачами, хворобами та труднощами у стосунках. Таким чином, життєві негаразди не дають дитині розкрити свій потенціал.

На щастя, гнучкість і здатність швидко психологічно відновлюватися – це навички, які можна розвинути. Але зробити це стає надзвичайно важко у світі цифрових технологій. Розглянемо, як технології заважають дітям стати психологічно стійкими.

Діти використовують електронні пристрої, щоб уникнути дискомфорту. Дітям більше не доводиться нудьгувати: для розваги в них під рукою завжди є планшет або телефон. Їм більше нема потреби вчитися справлятися з досадою, гнівом або фрустрацією – соціальні мережі або комп'ютерні ігри дозволяють легко втекти від реальності. Замість того щоб зробити висновки після пережитого болю, діти майстерно уникають дискомфорту. Тому в дорослому житті їм буває так важко вийти із зони комфорту або впоратися зі складними життєвими обставинами.

Втрачається зв'язок між членами сім'ї. Як це не смішно звучить, але чим більше вдома мобільних телефонів (мобільного зв'язку), тим слабший зв'язок між членами сім'ї. Діти вважають за краще дивитися відео з екранів комп'ютерів у себе в кімнаті, а не дивитися телевізор всією сім'єю. Під час поїздок у машині розмов також стає все менше: діти вважають за краще слухати музику в навушниках. Відпустка все частіше зводиться до того, щоб зробити якомога більше фотографій для соціальних мереж. Задоволення від сімейного відпочинку стає все менше й менше. Близькі стосунки з членами сім'ї безпосередньо пов'язані з емоційною стійкістю та гнучкістю, і час, проведений разом із сім'єю, обкрадається електронними пристроями.

Діти не залишаються наодинці зі своїми думками. Час, проведений на самоті, – важлива умова для розвитку емоційної гнучкості дитини. При цьому необхідно навчитися бути наодинці зі своїми думками. Але замість того щоб побути на самоті, кожну вільну хвилину діти проводять за екранами електронних пристроїв. Це не допомагає їм вирішувати проблеми, усвідомлювати свої помилки або вчитися співчуття.

Діти менше грають. У перервах між уроками та тренуваннями діти все менше грають на вулиці з однолітками. Замість цього вони вважають за краще дивитися фільми або грати в комп'ютерні ігри. Проте ігри дуже важливі для розвитку дітей. Діти розвивають емоційні й соціальні навички, коли грають з однолітками без втручання дорослих. Вони вчаться досягати компромісу, висловлювати свої почуття й думки та самостійно вирішувати конфліктні ситуації.

Смартфони роблять дітей несамостійними. На перший погляд здається, що смартфони дають дітям більше свободи, тому що дитина за необхідності може зателефонувати додому. Насправді, смартфони стали чимось на зразок кайданів, які не дозволяють самостійно вирішувати проблеми. Дитина, яка забула взяти на тренування бутси, може зателефонувати батькам і попросити привезти їх. Якщо їй стало нудно на Дні народження друга, вона може попросити забрати її додому. І багато батьків змушені виконувати всі ці прохання.

Як розвинути психологічну стійкість у світі цифрових технологій

Попри велику кількість цифрових технологій, у сучасному світі є також багато можливостей розвинути психологічну стійкість. Батькам необхідно бути уважними. У вихованні дітей потрібно зайняти активну позицію, відмовитися від шкідливих звичок, які заважають дитині стати емоційно та інтелектуально гнучкою. Звертайте увагу на те, як електронні пристрої впливають на вашу сім'ю, і використовуйте їх оптимально, щоб дитина виросла емоційно стійкою.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Роль гри у розвитку психології дитини - вплив та значення

  Гра – це одна з найважливіших складових розвитку психології дитини. Вона має велике значення для формування різних аспектів особистості, таких як емоційна стійкість, соціальні навички, творчість та інтелектуальний розвиток. Гра впливає на розвиток дитини на різних рівнях – фізичному, інтелектуальному, соціальному та емоційному, і виконує різні функції в цьому процесі. Функція гри полягає в тому, щоб допомогти дитині розвивати навички і вміння, які вона буде використовувати в майбутньому. Гра допомагає розвивати фантазію, творчість та вміння працювати в команді. Вона стимулює розвиток моторики, координації рухів та розумових здібностей. Крім того, гра сприяє розвитку емоційної сфери, навчаючи дитину розпізнавати і виражати свої почуття, контролювати свої емоції та встановлювати соціальні зв’язки. У грі дитина отримує можливість досліджувати, експериментувати та вирішувати проблеми. Це дозволяє їй розвивати свою творчу та аналітичну мислення. Гра також сприяє формуванню внутрішньої...

Вправи з тренування мозку для дітей

  Шість видів тренування виконавчих функцій мозку й поліпшення комунікації для дітей Коли ми дивимося на дітей, та й на людей в цілому, неважко помітити, що всі ми маємо індивідуальні особливості в роботі нашого мозку. Ви, як батьки, можете бачити їх у своїх дітях щодня. Ваш син здатний точно припустити, скільки часу йому знадобиться для виконання письмового домашнього завдання, а ваша донька, здається, завжди думає, що вона впорається з ним всього лише за годину, хоча їй ніколи не вдається укластися в зазначений термін. Або ж одна дитина запам'ятовує все, про що їй говорять, а інша вже за хвилину не може згадати, наприклад, логін і пароль, названий вами. Здатність планувати й регулювати свою поведінку, змінюючи свою реакцію залежно від контексту ситуації, є високорівневим нейрокогнітивним процесом, відомим також як виконавчі функції. Також виконавчі функції включають в себе здатність регулювати свої емоції, робити правильний вибір, вирішувати проблеми, бути гнучким, організованим ...

Як зрозуміти почуття дитини за допомогою малюнка

  Поради батькам про те, як розпізнати та перебороти страхи та хвилювання дитини, не використовуючи слова У ході переживання особистої травми або національної кризи дуже важливо, щоби батьки та вчителі давали дітям можливість виразити себе, свої почуття й відповідні інструменти для цього. Діти, так само як і дорослі, відчувають потребу порозмовляти про свої страхи та побоювання. Вони звертаються до нас у надії мати певну стабільність у цьому нестабільному світі. І відчувають турботу про себе тільки тоді, коли для них продовжується нормальне життя, коли їх уважно вислуховують і коли шляхом досвіду вони дізнаються, що їх запитання не менш важливі, ніж відповіді У випадку кризової ситуації будьте пильні й не пропустіть у поведінці дітей таки ознаки переживань: вираження широкого спектра емоцій; соматичні (тілесні) хвороби – особливо болі у шлунку; проблеми зі сном (часті пробудження, жахливі сни); тривожність при розлуці з батьками; підвищену прив’язаність до дорослих; роздратованість...